Księgowość dla Twojej firmy

Przy zakładaniu działalności gospodarczej staniesz przed wyborem formy prowadzenia księgowości. Masz do wyboru trzy opcje: samodzielne prowadzenie księgowości, zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu, lub zatrudnienie księgowego. Wahasz się, który wariant wybrać? Omówimy zalety i wady każdego z nich.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Ten wariant jest najtańszy i wchodzi w grę przy małych firmach. Zaletą niewątpliwie jest oszczędność. Wadą – potrzebujesz czasu na prowadzenie własnej rachunkowości, a z tym może być krucho. Oczywiście wadą jest także możliwość popełnienia błędów
w prowadzeniu księgowości, ponieważ wiele zagadnień może być dla Ciebie nowych i niezrozumiałych. Istnieje jednak wiele dobrych programów internetowych do prowadzenia małej księgowości, także jeśli masz czas i czujesz się na siłach – masz duży wybór narzędzi, które ułatwią Ci samodzielne prowadzenie księgowości.

Zlecenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu

Jest to rozwiązanie korzystne, jednak kosztowniejsze niż prowadzenie księgowości samodzielnie. Zewnętrzna obsługa rachunkowa Twojej firmy da Ci pewność spełniania wszystkich formalnych wymogów, a także zaoferuje doradztwo, które może pozwolić sporo zaoszczędzić. Zatrudniając biuro rachunkowe zyskasz pewność, że wszystkie formalności zostaną spełnione zgodnie z wymogami.
a jedynym zadaniem będzie dostarczenie wszystkich dokumentów na czas. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu . Jeśli chcesz prowadzić własny biznes, może być ciężko z wolnym czasem przynajmniej na początku prowadzenia działalności. W takiej sytuacji biuro księgowe zdejmie Ci jeden obowiązek z głowy. Dodatkowo jeżeli masz zamiar zatrudniać pracowników, biuro rachunkowe nie tylko zajmie się księgowością, ale i obsługą kadrową Twojej firmy.

Zatrudnienie księgowego

Jest to rozwiązanie dla dużych firm, których obroty są na tyle wielkie, że zatrudnienie własnego księgowego staje się praktyczne ze względu na to, że wszystko masz pod ręką u siebie w firmieW niektórych przedsiębiorstwach wprowadza się całe działy księgowości, gdzie pracuje grupa specjalistów od rachunkowości. Jest to naturalnie wariant bardzo korzystny i wygodny, jednak niezwykle kosztowny. W większości małych i średnich firm zdecydowanie sprawdzi się któreś z dwóch pierwszych rozwiązań.

Jeśli myślisz o zakładaniu firmy, dobrze przemyśl wygodną dla siebie opcję księgowości. Biuro rachunkowe ma jeszcze tę zaletę, że na starcie pomoże Ci z wszelkimi formalnościami rejestracyjnymi. Fachowcy doradzą właściwą formę prawną dla biznesu i odpowiedni model opodatkowania.